اخبار

  درآمد 10 میلیون دلاری توسعه دهندگان اپلیکیشن موبایل در ایران

ایران نوشت: دومین گردهمایی توسعه‌دهندگان و فعالان صنعت اپلیکیشن و موبایل در ایران (همایش 5شنبه بازار) با حضور 700شرکت‌کننده شامل برنامه نویس‌ها و توسعه‌دهنده‌های فنی و کسب‌وکار در حالی بعد از دو روز فعالیت (8 و 9 اردیبهشت ماه) در سالن همایش‌های برج میلاد به کار خود پایان داد.توسعه دهندگان ایرانی فقط در سال 94 از طریق این فروشگاه (کافه بازار) در مجموع بیش از36.3 میلیارد‌تومان (10 میلیون دلار) درآمد کسب کردند و پیش‌بینی می‌شود درآمدزایی توسعه‌دهندگان از طریق این فروشگاه در سال جاری به بیش از 40میلیارد‌تومان برسد.


فعالیت 16هزار توسعه‌دهنده فعال
«16هزار نفر توسعه دهنده فعال دارای حساب کاربری که حداقل یک برنامه به فروشگاه بومی ایرانی ارائه داده‌اند وجود دارد و تاکنون 68‌هزار اپلیکیشن در این فروشگاه منتشر شده است که 15 درصد آن مربوط به بازی‌ها و ‌‌85درصد آن مربوط به برنامه‌ها است.»
حسام آرمندهی، مؤسس فروشگاه بومی اپلیکیشن (کافه بازار) در این همایش دو روزه با بیان مطلب فوق گفت: بیشترین آمار مربوط به آموزشی (19.2 درصد)، سرگرمی (9.3)، کاربردی (7.4)، مذهبی (6.9) و... که بیش از 85 درصد آن به زبان فارسی است و بیش از 8هزار اپلیکیشن به درآمدزایی رسیده‌اند.


آرمندهی با بیان اینکه 30میلیون کاربر از این فروشگاه بومی استفاده می‌کنند که 14 درصد از این میزان را خارجی‌ها(چین، افغانستان،ترکیه، هند، آلمان، اوکراین، آذربایجان، برزیل و امریکا) تشکیل می‌دهند، می‌افزاید: کاربران ایرانی تنها در مدت دو هفته در ایام نوروز برای استفاده از اپلیکیشن‌ها 32 میلیارد ریال پرداختند و برای توسعه‌دهنده‌ها درآمد ایجاد کردند که این درآمد هم از طریق فروش مستقیم، برنامه‌های رایگان درون‌ پرداختی و برنامه‌های فروشی درون‌پرداختی بوده است.


مؤسس فروشگاه بومی اپلیکیشن در ادامه به میزان درآمد این فروشگاه اشاره کرده و می‌گوید: از ابتدای راه‌اندازی این فروشگاه‌ اندرویدی بومی، 38 میلیارد تومان درآمد کسب کرده‌ایم که بیش از نیمی از این میزان فقط در سال گذشته رقم خورده است و این آمار و ارقام نشان دهنده این است که می‌توان به سوی بومی‌سازی قدم برداشت و به درآمدزایی هم رسید.


اگر از بحث آمار و ارقام بگذریم بحث مهم اظهار نظر میهمانان خارجی در این همایش بود به صورتی که «مانوئل کوزر»، یکی از مؤسسان شرکت Silvertree Capital آفریقای جنوبی درباره فعالیت ایرانی‌ها و توسعه‌دهنده‌ها می‌گوید: آنچه برای من جالب است آمار تعداد برنامه نویس‌ها و توسعه دهنده‌ها در ایران است و این نشان می‌دهد آنها و اینترنت ایران بسرعت در حال رشد هستند و اگر با این سرعت پیش بروند می‌توانند از این بازار سود بسیاری به‌دست آورند.


کوزر با بیان اینکه وقتی آمارهای اعلام شده در این همایش را به دوست سرمایه گذاری در این کسب‌وکار تعریف کردم بسیار تعجب کرد و گفت آمار اعلام شده، بسیار بزرگ است و ایران بسرعت در حال پیشرفت است.
در همین رابطه «اولدیس لیترتس»، مؤسس infogram، بزرگ‌ترین جامعه‌‌ اینفوگرافیک در سال 2012 و برگزارکننده‌ رویداد Pirate Summit و اهل لیتوانی نیز از وجود آمار بالای توسعه دهنده‌ها در ایران ابراز تعجب کرده و می‌گوید: توصیه می‌کنم توسعه دهنده‌ها هدف خود را با بلندپروازی جهانی در نظر بگیرند و نباید از چنین تفکری بترسند و بدانند بلندپروازی کلید انجام دادن کارهای بزرگ است.


کار تیمی رمز موفقیت
اما برای موفقیت در کار تولید برنامه‌ها و اپلیکیشن‌ها چه باید کرد؟ نظر توسعه‌دهندگان موفق را دراین باره جویا شدیم. امین امیرشریفی، مدیر بازاریابی کافه بازار هدف از برگزاری این گردهمایی را دورهمی فعالان در عرصه اپلیکیشن‌ها و برنامه‌ها عنوان کرده و به «ایران» می‌گوید: این صنعت نوپا است و تمام افراد مانند توسعه‌دهنده‌ها، فنی‌ها، طراح‌ها و... باید به صورت تیمی فعالیت کنند.وی می‌افزاید: در ایران انجام کار تیمی ضعیف است در حالی که در این حوزه تا تیمی کار نشود به نتیجه دلخواه نمی‌رسیم چون یک نفر نمی‌تواند هم برنامه بنویسد هم طراحی کند و مابقی کارها را انجام دهد از این رو باید به سمت کار کردن تیمی برویم و تیمی کار کردن است که خروجی خوبی دارد.


علیرضا صادقیان، مدیرعامل نت برگ نیز می‌گوید: استارتاپ‌ها باید به دو موضوع فنی و بازار به صورت همزمان توجه کنند، چرا که اگر فقط به یکی از این دو بیشتر اهمیت دهند کار ناقص خواهد بود از این رو باید بین دو بال کسب وکار تعادل برقرار شود. محمدجواد شکوری مقدم، مدیرعامل آپارات نیز با بیان اینکه قطعاً برگزاری چنین رویدادهایی می‌تواند به فرهنگ و آینده کاری در حوزه ICT کمک کند، می‌گوید: توسعه دهنده‌ها باید کار کردن تیمی و مشورت دادن را در دستورکار خود قرار دهند چراکه برای رسیدن به نتایج خوب در این بازار، به هم نیاز دارند.وی به عنوان یک فرد موفق در عرصه کسب و کار اینترنتی به توسعه‌دهندگان و کسب‌وکارهای اینترنتی توصیه می‌کند که برای پول درآوردن در این عرصه صبور باشند و از چالش‌ها نترسند و با پشتکار به کار خود ادامه دهند.


امیرحسین فصیحی، مدیر استودیو فن افزار شریف معتقد است شبکه‌ای از فعالان در این عرصه شکل گرفته است ولی به نظر من حلقه مفقوده در حوزه بازار موبایلی، سرمایه‌گذار و ناشر است. مشکل اصلی این است که‌سرمایه‌گذارها درباره سرمایه‌گذاری و درآمدزایی در این حوزه اطلاعی ندارند و باید با آگاهی دادن و فرهنگسازی سرمایه گذاران را به این سو جذب کرد.


آینده روشن در بخش اپلیکیشن‌ها
اما توسعه‌دهندگان فعال در زمینه برنامه‌ها و اپلیکیشن‌ها با چه مشکلاتی روبه‌رو هستند؟ امید علیزاده، تولید‌کننده اپلیکیشن موبایلی «ابرک» درباره مشکلات و چالش‌های توسعه دهنده‌های ایرانی به «ایران» می‌گوید: مشکل توسعه‌دهندگان آشنا نبودن به طور کامل با این دنیای فناوری است و هنوز نتوانسته‌اند بخوبی با این حوزه ارتباط برقرار کنند.


علیزاده می‌افزاید: مشکل دیگر این است که هنوز برای کاربران ایرانی استفاده از اپلیکیشن‌ها جا نیفتاده است و برای آن هزینه نمی‌کنند چون تا برنامه‌ها و اپلیکیشن‌ها از سوی کاربران خریداری نشود، سرمایه‌گذار در این بخش ورود نمی‌کند.


محمد زهتاب بازی‌ساز بازی آموزشی درخت انگلیسی و بازی تفریحی ارتش فرازمینی نیز به بحث ورود سرمایه‌گذار در این صنعت اشاره کرده و به «ایران» می‌گوید: بحث فرهنگسازی در بخش بازی‌های موبایلی دارای اهمیت است چون مردم فکر می‌کنند بازی‌ها مخرب هستند در صورتی که باید مردم را با این مسأله آشنا کرد که خیلی از بازی‌ها نه تنها مخرب نیستند، بلکه جنبه آموزشی دارند و حتی درآمدزا هستند. اگر بچه‌ای هم به بازی معتاد می‌شود به خاطر کم‌کاری خانواده‌ها است که برای استفاده درست فرزند خود از بازی‌ها برنامه‌ریزی نمی‌کنند. زهتاب با بیان اینکه مسئولان هم نسبت به این حوزه آشنایی کافی ندارند، می‌افزاید: به علت ناآگاهی در این زمینه سرمایه‌گذارها را به سمت و سویی اشتباه سوق می‌دهند که برای کشور ارزآور نیست. اگر ما این عرصه درآمدزا را به مردم و سرمایه‌گذارها بشناسانیم جزو صنعت هایی است که می‌تواند در آینده نزدیک شکوفا شود و به درآمدزایی کلان برسد. کاری که اکنون در کره جنوبی، ژاپن و هند در حال انجام است و حتی درکشورهای همسایه ما نیز در حال شکل‌گیری است.


سعید مادرشاهی برنامه نویس و بازی ساز موبایلی که به تازگی از هلند به ایران بازگشته است به «ایران» می‌گوید: مشکلات عجیب و غریب فراوانی در سر راه استارتاپ‌ها در ایران قرار دارد و در مدت 7 ماهی که در ایران فعالیت می‌کنم به وضوح با این مشکلات آشنا شدم.


مادرشاهی که اپلیکیشن رژیم «دکتر دوکان» را بزودی وارد بازار می‌کند، می‌افزاید: همین قدر بگویم که به عنوان یک خارجی برای راه‌اندازی شرکتی در هلند آن هم بدون پاسپورت نه تنها نیم ساعت وقت صرف کردم بلکه در پایان از بخش تجارت الکترونیکی دولت هلند به علت کارآفرینی هدیه‌ای هم دریافت کردم چرا که قانون شفاف و مشخص است و تمام کارها در یکجا و به صورت متمرکز انجام می‌شود ولی برای همین اقدام در ایران سه ماه وقت صرف و بیش از 7 میلیون تومان هزینه کردم و در آخر کار هم شرکت را بستم چون باید برای راه‌اندازی این شرکت 50 میلیون تومان هزینه‌های بالاسری می‌دادم در ضمن به من اعلام کردند که باید دارای مکان تجاری باشم در صورتی که کجای دنیا از استارتاپ‌ها سند مکان تجاری می‌خواهند. بنابراین ترجیح دادم آن را تعطیل کرده و به عنوان شرکت خارجی در ایران فعالیت کنم. گفتنی است در پایان این گردهمایی برترین‌های اپلیکیشن‌ها و برنامه‌ها از دید کاربران شناخته شدند که در بخش اپلیکیشن‌ها رتبه‌های اول تا سوم را دیجی‌کالا، پیام‌رسان و ضد تبلیغ هدهد و فوتبالی به‌دست آوردند. در قسمت بازی‌ها نیز عنوان‌های اول تا سوم از آن بازی‌های موبایلی Quiz of king ، 41148 و صفر تا صد شد.