اخبار

  ۱۸ ساعت پس از انفجار مهیب، آب و برق شهران وصل‌شد/ جستجو برای یافتن ۲کارگر مفقودی/ روایت مدیریت بحران

شکسته شدن لوله آب در اثر انفجار لوله گاز در منطقه شهران موجب قطعی آب در این منطقه شد که با پیگیری‌های صورت گرفته تا ساعت 17:30 امروز مشکل آب این منطقه به طور کامل برطرف شده است.محمد پرورش، مدیرعامل آب و فاضلاب تهران با اشاره به آخرین وضعیت آب منطقه شهران و اطراف آن گفت: تا ساعت 10:30 صبح امروز آب نیمی از این مناطق وصل شد و براساس پیگیری‌های صورت گرفته تا ساعت 17:30 امروز آب کل منطقه یعنی تا شمال کن وصل شده است.

وی با بیان اینکه گروه‌های امداد آب و فاضلاب اولین گروه‌های حاضر در محل حادثه بودند، اظهار کرد: آبرسانی به این منطقه به دلیل ایجاد گودال عظیم ایجاد شده بسیار سخت بود اما با تلاش همکاران در شرایط فعلی مشکل آب این منطقه به طور کامل حل شده است.

برق شهران وصل شد

پس از حادثه انفجار خط لوله گاز در منطقه شهران، برق این منطقه به کلی قطع شد اما براساس آخرین خبرها در حال حاضر مشکلی برای روشنایی این منطقه وجود ندارد.

مدیرعامل برق منطقه‌ای تهران در خصوص آخرین وضعیت قطعی برق منطقه شهران گفت: براساس آخرین اطلاعات، مشکل برق این منطقه برطرف شده است و در حال حاضر هیچ مشکلی شبکه برق را تهدید نمی‌کند.

وی با بیان اینکه در زمینه فوق توزیع مشکل از همان صبح برطرف شد، افزود: در توزیع برق نیز مکاتباتی که با شرکت توزیع برق تهران صورت گرفت حکایت از این دارد که در این حوزه نیز مشکل به طور کامل برطرف شده است.

جستجو در تونل برای یافتن دو کارگر مفقودی

رییس کمیته عمران شورای شهر تهران در خصوص جزییات حادثه صبح امروز شهران توضیحاتی را ارائه کرد و گفت: تخلیه آب از تونل مترو یکی از دغدغه‌های فعلی است.

اقبال شاکری در خصوص بازدیدش از محل حادثه بامدادی شهران گفت: حادثه بسیار سنگینی بوده است که به لطف خدا ختم به خیر شد.

وی با بیان اینکه عمق گودال ایجاد شده و ارتفاع شعله‌های گاز و آتش بسیار چشمگیر بود گفت: ارتفاع آتش دو برابر ارتفاع ساختمان‌های اطراف بوده است و قطر آتش چندین متر بود که حتی این مساله سبب شد که آتش وارد ساختمانی در شمال غرب محل حادثه شده و آن را طعمه حریق کند.

شاکری با بیان اینکه این آتش ابتدا وارد تونل مترو شده و پس از آن آسفالت را شکافته و به سطح زمین آمده است گفت: حتی از آنجایی که لاینینگ مترو انجام شده بود حدود 500 الی 600 متر از سیستم برق تونل مترو دچار سوختگی شده است.

وی با اشاره به ورود آب به داخل تونل در حال ساخت مترو گفت: عمق آب داخل تونل 3 متر است.

شاکری افزود: پیمانکار مدعی است از دو نفر از کارگرانش خبر ندارد و بر همین اساس مأموران آتش نشانی با آوردن قایق‌های موتوری در حال جستجو در داخل تونل مترو و تخلیه آب هستند.

وی با اشاره به محبوس شدن وسایل ساخت مترو در داخل تونل و زیر آب اظهار کرد: امیدواریم خبر پیداشدن این دو کارگر را به زودی بشنویم اما هنوز هیچ خبری در خصوص مرگ آن‌ها منتشر نشده است.

وی با اشاره به همدلی و همبستگی همه مسئولان در این حادثه گفت: اورژانس، مدیریت بحران، دادستانی، فرمانداری و استانداری در پوشش این حادثه نقش به سزایی داشتند.

شاکری با بیان اینکه باید تخلیه آب از تونل به سرعت انجام گیرد گفت: برای پیداکردن دسترسی به محل حادثه باید هرچه زودتر آب تونل از سوی مأموران آتش نشانی تخلیه شود.

وی با اشاره به وصل شدن آب و برق اهالی منطقه در پاسخ به این سوال که در برخی اخبار به نقش مترو در ایجاد این حادثه اشاره شده است گفت: محلی که انفجار در آن رخ داده است از محل مترو فاصله دارد اما باید بررسی‌های لازم صورت گیرد تا علت حادثه مشخص شود اما آثار ریزش آب در محل حادثه دیده شده است و حتی اهالی و کارگران مترو به دادستان عنوان کردند که چندین ساعت قبل از حادثه فوران و ریزش آب را مشاهده کرده‌اند اما باید اطلاعات جمع‌بندی شود.

رییس کمیته عمران شورای شهر با بیان اینکه خوشبختانه این حادثه در زمان استراحت و نماز کارگران اتفاق افتاده است گفت: این حادثه ختم به خیر شد اما لازم است شرکت‌های آب،‌ گاز، مترو و مخابرات نقشه تاسیسات زیرساختی خود را فراهم کنند نه اینکه در مواقع بروز حادثه با روش‌های دستی و به دور از تکنولوژی بخواهند تاسیسات خود را پیدا کنند.

تکذیب شايعاتی مبنی بر ترکیدگی لوله گاز به دلیل حفاری مترو

به گزارش بحران نیوز؛ دكتر احمد صادقی، رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران در رابطه با حادثه انفجار لوله گاز در منطقه شهران-كوهسار- گفت: شكستن لوله گاز در محدوده بلوار كوهسار ابتداي خروجي شهران در ساعت ٤:٣٠ دقيقه بامداد انفجار مهيبي را رقم زد. در ساعت ٤:٣٥ دقيقه اين حادثه به آتش نشاني اطلاع داده شد و دو دقيقه بعد يعني ٤:٣٧ دقيقه اولين اكيپ امداد و اطفاء حريق در محل حادثه حضور يافت.

وی با بیان اینکه خوشبختانه با سرعت عمل نيروهاي امداد رسان بلافاصله عمليات ايمن سازي و تخليه ساختمان هاي مجاور انجام شد و حدود ٢٠٠ نفر از ساكنان از محدوده خطر به محل امن منتقل شدند، افزود: در اين حادثه هيچ يك از شهروندان و ساكنان محل آسيب جاني نديدند و خسارت مالي نيز محدود به ايجاد حريق در نماي يك ساختمان اداري خالي از سكنه و شكستن شيشه هاي دو ساختمان و همچنين آتش گرفتن يك خودرو پارك شده بوده است.

رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با اشاره به اینکه علت حادثه از سوي كارشناسان در دست بررسي است، ادامه داد: این در حالی است که برخي شايعات مطرح شده در فضاي مجازي درخصوص اينكه حفاري مترو باعث تركيدگي لوله گاز شده که قويا تكذيب مي شود. بنابراعلام معاون حمل و نقل و ترافيك شهرداري تهران عمليات عمراني حفاري مترو در اين منطقه دو ماه پيش پايان يافته و همه اصول ايمني و عمليات تثبيت و تحكيم در همان زمان انجام شده، چراکه محل تركيدگي لوله گاز با تونل مترو تا عمق ٢٥ متر فاصله دارد.

وی گفت: همزمان با حادثه انفجار لوله گاز، آب، برق و شبكه مخابراتي منطقه قطع شد كه البته ميزان آسيب ديدگي به اين انشعابات متفاوت بوده است. در حال حاضر آب ٧٥ درصد منطقه وصل شده و تا ساعاتي ديگر امكان استفاده از آب شرب براي كل منطقه فراهم مي شود. وصل انشعاب برق نيز تا ساعاتي ديگر انجام مي گيرد. خطوط موبايل بنابراعلام مسوولان ذيربط تا ساعات پاياني شب برقرار مي شود. البته وصل خطوط تلفن ثابت به دليل عمليات اجرايي زمان بر است.

صادقی با بیان اینکه بنابر اعلام شهردار منطقه ٥ دسترسي ترافيكي از طريق شبكه هاي جايگزين امكان پذير شده است، یادآور شد: پيش بيني مي شود با اتمام عمليات عمراني و اصلاح مسير، روز يكشنبه ترافيك و عبور و مرور به حالت عادي برمي گردد.

رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با تاکید بر اینکه تمامي اخبار درخصوص علت بروز حادثه درحد گمانه زني است، گفت: كارشناسان سازمان آتش نشاني با پايان يافتن عمليات امداد و نجات در حال بررسي علت وقوع حادثه انفجار لوله گاز هستند. ضمنا درخصوص شايعات مطرح شده درباره فوت دو كارگر مترو به دليل ماندن زيرآوار بنابراعلام سخنگوي اورژانس تهران و سازمان آتش نشاني تاكنون هيچ مورد فوتي گزارش نشده است، اما بررسي و جستجوها درباره احتمالات مطرح شده ادامه دارد.