عنوان : عکاسی
توضیحات :

تبلیغات چیست؟

تبلیغات، آگهی و آگاه سازی در زمینه معرفی و بیان مزایای یک محصول و یا یک خدمت مشخص برای فروش آن به مخاطب بوده که به روش ها و وسیله های مختلف به جامعه ی هدف داده می شود.
امروزه تبلیغات نقش بسیار مهم ومؤثری در میزان فروش و سود و ضرر یک شرکت بازی می کند و اساساً نقش حیاتی در روند کاری یک شرکت تولیدکننده و یا خدماتی دارد.
در دوره ای که در آن زندگی می کنیم تبلیغات، طیف گسترده ای را در بر گرفته و روش های ارائه آن بسیار متنوع و غالباً بسیار خلاقانه می باشد.
روزنامه ها، مجلات، تبلیغات تلویزیونی، رادیویی، تبلیغات فضاهای خارجی، فضاهای داخلی، تبلیغات در فضای مجازی، سایتهای اینترنتی، اپلیکیشن های تلفن همراه و گجت ها، ایمیل مارکتینگ، پیامک های تبلیغاتی و بسیاری راه های دیگر برای رساندن نام یک محصول وجود دارد که بیشتر متخصصان تبلیغات و بازاریابی ازآن استفاده می کنند، ولی در این میان نکته ی بسیار مهم و تعیین کننده، خلاقیت و ابتکار در روش تبلیغ و ایده است که باعث ماندگاری و موفقیت یک تبلیغ و به تبع آن افزایش فروش یک محصول می گردد.
در یک عکس تبلیغاتی مهمتر از برخورداری از کیفیت بالا، مؤلفه ی تبلیغاتی بودن عکس یعنی جذابیت و خلاقیت و به طور خلاصه خیره کنندگی عکس است زیرا در تبلیغات بدیهی است که هدف قانع کردن مخاطب محصول یا خدمت مورد تبلیغ برای خریداری آن است.
در این نوع تبلیغات شرکت تولیدکننده غالباً در کنار عکس تبلیغاتی که خود باید رسانای پیام ایده باشد، نیازمند نوشته ای کوتاه و مرتبط با محصول برای انتقال سریع تر پیام در نگاه اول مخاطب است که این نوشته می تواند یک شعار تبلیغاتی، شعار شرکت تولیدکننده، مرتبط با محصول و مزایای آن و… باشد.
برای جمع بندی می توان به این نکته اشاره کرد که حیات یک شرکت، یک تولیدکننده و … در گرو فروش محصول وفروش محصول در گرو تبلیغات کافی و مناسب آن محصول است و در واقع کمپانی های بزرگ تولیدکننده در سرتاسر جهان سود وزیان خود را مدیون نوع و حجم تبلیغات خود می باشند.

عکاسی صنعتی

این نوع عکاسی مختص کارخانه ها و کارگاه ها بوده که قصد عکاسی از فضا یا ماشین آلات و تجهیزات صنعتی خود را دارند. در این نوع عکاسی هنرمند با تکیه بر دانش و اصول تاثیرگذار بر تصویر، و شناخت ویژگی های فضاهای صنعتی، سعی در معرفی زمینه فعالیت و نشان دادن کارآمدی و فرایند تولید محصول آن کارگاه و یا کارخانه را دارد.

عکاسی دکوراتیو

عکاسی دکوراتیو به عکاسی ای اطلاق میشود که در آن هنرمند تلاش میکند که با استفاده از فضاسازی و نورپردازی صحیح، محصول را به نمایش گذاشته و آن را به گونه ای به تصویر بکشد که اصول تبلیغات رعایت شده و بر قدرت جاذبه ی تصویر بیفزاید. این سبک عکاسی طبیعتا در نگاه مشتری شما تاثیر مثبت گذاشته و به وی کمک میکند که محصول شما را در رویای خود تصور کند. در این گونه عکاسی، به خصوصیات پنهان و آشکار محصول شما توجه ویژه میشود. مثلا با توجه به محصول آیا عکس برای بیننده باید آرامش را به ارمغان بیاورد یا نشاط و هیجان؟ آیا محصول کاراکتری سخت دارد یا لطیف؟ آیا فرضا ایجاد تضاد و تناقض در ایده ی تبلیغاتی، به معرفی محصول آسیب رسانده یا به آن کمک میکند؟ و صدها سوال دیگر که متخصصان ما در جلسات ایده پردازی با آن روبرو می شوند و آن را به بهترین نحو ممکن پاسخ می دهند.

عکاسی Manipulation

این واژه در لغت به معنای “دستکاری” میباشد. گاهی اوقات ایده ها چنان گسترده هستند که عکاسی آن صحنه ها مشمول صرف هزینه های هنگفت بوده و یا گاهی تکرار ناپذیرند. در این مدل عکاسی، هنرمند در تلاش است تا با تغییر تصویر یا ترکیب تصاویر مختلف، عکس نهایی را به سمت ایده مورد نظر هدایت کند. این سبک میتواند در خلق تصاویر فانتزی و فراواقعی نیز به کمک هنرمند آمده و ایده اصلی عکس را پیاده سازی کند.

عکاسی لایف استایل

همانطور که از نام این سبک پیداست، در این روش صحنه نزدیک به فضای واقعی و روزمره، عکاسی میشود. یعنی در آن هنرمند سعی میکند که سوژه را در طبیعی ترین حالت ممکن و در محلی طبیعی و واقعی عکاسی کند. این سبک میتواند هم در رده تبلیغات و هم در رده پرتره قرار گیرد.
آنچه که سالهاست در عکاسی پرتره انجام میگیرد عکاسی به روش سنتی، با نورها، دکورها و ژست های تکراری و مصنوعیست. عکاسی لایف استایل کمک میکند تا بیننده عکس را برشی از یک رخداد طبیعی تصور کرده و ارتباط بهتری با آن برقرار کند. صحنه هایی که به این روش عکاسی میشوند معمولا شادابی و نشاط خاصی داشته که به واسطه آگاهی هنرمند از قاب، نور و پارامتر های دیگر به وجود می آید.
لازم به تاکید است که این سبک در عکاسی تبلیغاتی جایگاه ویژه ای داشته و هنرمند میتواند با تکیه بر آن تصاویر شگفت انگیزی را خلق کند.

عکاسی زمینه سفید

عکاسی زمینه سفید اصطلاحی رایج در عکاسی تبلیغاتی می باشد که علیرغم تصور عوام هیچ گونه ارتباطی با رنگ پس زمینه ندارد. منظور از این سبک عکاسی، معرفی محصول بوده و در آن به خصوصیات ظاهری محصول مثل رنگ، ابعاد، اندازه و بسته بندی و… توجه ویژه می شود.