عنوان : مشاوره و بازاریابی
توضیحات :

مشاوره بازاریابی چیست؟

در سال هاي اخير همراه با رفع بسياري از انحصارها و رانت ها در ايران و ورود رقباي ريز و درشت داخلي و خارجي به میدان توليد ، تجارت و خدمات ، بازار ايران تا حد زيادي تبديل به يك بازار رقابتي شده است و در اين ميدان تقريباً هيچ بازيگري تنها و بدون رقيب نيست . در اين فضا ،‌توجه جدي به بازاريابي براي تمام شركتها يك امر ضروريست و كسانيكه در اين مورد غفلت كنند، به سرعت ميدان را به نفع رقبا از دست خواهند داد . از آنجائيكه بازاريابي مانند بسياري از دانش هاي ديگر امروز امري تخصصي شده است، اتكاي مديران شركت ها به روش هاي سنتي گذشته و پيروي از تجربه هاي قبلي كافي نيست و بايد به ملاحظه عوض شدن شرايط رقابت ،‌از شيوه هاي جديد بازاريابي استفاده نمود .
از آنجائيكه امروزه مديران شرکت ها نیاز به دانش ، مهارت و تخصص بازاریابی در به كار بستن اين شيوه ها را بیش از گذشته احساس می کنند، استفاده از خدمات يك مشاور بازاريابي كاملاً بديهي به نظر مي رسد ولي متأسفانه اين روزها هر قدر ضرورت استفاده از مشاوران بازاريابي بيشتر مي شود، پندارها و برداشت هاي نادرست از حرفه مشاوره بازاريابي نيز افزایش می یابد . برخي ، مشاوره بازاريابي را به معني مشاوره با تيم بازاريابي شركت و استفاده از نظرات آنها مي دانند . برخي ديگر مشاور بازاريابي را در حد يك مدير بازاريابي مي دانند و فكر مي كنند اگر يك مدير بازاريابي خوب استخدام كنند، در واقع يك مشاور بازاريابي هم دارند . عده اي هم فكر مي كنند مشاوره بازاريابي به معني خواندن چند كتاب در اين زمينه و شركت در دوره هاي بازاريابي است . در بهترين حالت بعضي ها مشاور بازاريابي را با اساتيد دانش بازاريابي اشتباه مي گيرند و استفاده از توصيه هاي آنها را به معني مشاوره مي دانند در حالي كه يك مشاور بازاريابي خيلي برتر و بالاتر از اين موارد است .

مشاور بازاریابی کیست؟

مشاور بازاريابي يك فرد متخصص و با تجربه در زمينه بازاريابي است، كه از بيرون از شركت نظرات حرفه اي خود را در اختيار صاحبان و مدیران شركت قرار مي دهد.

 در اين تعريف سه نكته مهم و اساسي وجود دارد :

1. مشاور يك فرد متخصص در زمينه بازاريابي است . مشاور بايد داراي بالاترين تحصيلات تخصصي در زمينه بازاريابي بوده و در اين زمينه كاملاً به روز باشد . بعنوان مثال كليه مشاوران بازاريابي در TMBA (شرکت توسعه مهندسی بازار گستران آتی) بايد حداقل داراي مدرك فوق ليسانس در اين زمينه بوده تا به عنوان مشاور پذيرفته شوند و علاوه بر آن بايد حداقل يك چهارم از وقت هفتگي خود را به مطالعه در زمينه مباحث روز بازاريابي بگذرانند . بنابراين مديران يا پرسنل شركت و به طور كلي كساني كه فقط به اتكاي تجربه خود در زمینه بازاریابی نظر مي دهند، نمي توانند مشاور باشند، زيرا آنها معمولاً فاقد چنين تخصصي هستند .

2.  مشاور يك فرد با تجربه در زمينه بازاريابي است.  مشاوري كه در مورد مشکلات بازاريابي یک شرکت به خود جسارت توصيه و راهنمائي مي دهد، بايد سال هاي سال در بخش هاي مختلف بازاريابي و فروش از رده هاي پائين تا سطوح بالاي مديريتی كار كرده و در اين زمينه ها دانش هاي تخصصي خود را در كوره تجربه پخته و كامل كرده باشد.  به عنوان مثال كليه مشاوران بازاريابي شركت ما علاوه بر داشتن تحصيلات حداقل فوق ليسانس بايد حداقل ده سال در زمينه بازاريابي كسب تجربه كرده باشند . بنابراين اساتيد دانشگاهي ، تنها به اتكاي تحصيلات خود در زمينه بازاريابي ، نمي توانند مشاور باشند.

3.  مشاور يك فرد خارج از شركت است. خارج از گود بودن يك اصل مهم در مشاوره است زيرا فقط فردي كه از بيرون ناظر است مي تواند به دور از تعصبات و دلبستگي ها مسائل و مشكلات را درست ببيند و علت ها را تشخيص دهد . بنابراين مديران شركت ، هرچند در زمينه بازاريابي با تجربه و متخصص باشند، نمي توانند خود مشاور خود باشند .